Kültür ve Sanat Komisyonu

Türnaz ALTINSOY
Komisyon Sekreteri

Tayebeh MOSTAFA POUR SAHD LOU SOFLA (Türnaz ALTINSOY); Türk Halkbilimi uzmanı, araştırmacı, ressam, şair, hikaye yazarı ve solist. 2015 yılında Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı, Türk Halkbilimi Ana Bilim Dalından mezun olmuştur. Yüksek lisansını, Türk Halk Bilimi, Hacı Bayram Veli Üniversitesinde tamamlamıştır.  Azerbaycan folk şarkılarını söylemek, masal kitaplarını resimlendirmek, çeşitli aşıklar bayramı, festivaller, edebiyat geceleri, Türk dünyası şiir ve müzik dinletilerinde solist olarak katılım sağlamaktadır. Halen Sasam’da (Sahipkıran Staratejik Araştırma Merkezi) kültür ve sanat masasının direktörü görevinde , sanatsal faaliyetlerine devam etmektedir.

 

Prof.Dr. Mustafa AYDOĞDU

Prof.Dr. Mustafa Aydoğdu,  1997 yılında Ankara Kumrular sokakta Milli kütüphanede faaliyetini sürdüren Ankara Türk Sanat Müziği derneğine  katıldı burada Ankara radyosu sanatçılarından Kadri Şarmandan repertuvar dersleri Vedat Kaptan Yurdakuldan nazariyat dersleri ve Feruzan Esmergulden Şan dersleri aldı.  Bu eğitimi yaklaşık 5 yıl sürdü. Sonrasında 2002 yılında ud dersi almaya başladı bunu müteakiben 2006 yılında keman dersleri aldı. 2004 yılında Gazi Üniversitesi Akademisyenler ve idari personel Türk Sanat Musiki korosunu kurdu. Bu koroyu yıllar içerisinde çok geliştirdi ve Ankara'nın en iyi amatör korosu haline getirdi halen bu koronun kurucusu ve başkanıdır. Bunun yanı sıra Ankara'daki bazı korolarda keman ve ud icrasını amatörce sürdürmektedir. Mustafa Aydoğdu'nun bir de uşşak beste denemesi mevcuttur. Beste hocanın youtube kanalında yüklüdür.

Zeynep Nuray BAYAR

Öykü ve şiir yazarıdır. Çok sesli koroda 12 yıl Türk Sanat Müziği ve yarım dönem Türk Halk Müziğine katıldı. Drama ve diksiyon çalışmasına katıldı. Halk Eğitimin Merkezinden diksiyon dersleri katılım belgesi bulunmaktadır. Edebiyatçılar Derneğinde 2006 yılında 3 aylık kurs gördü. Sanatı, doğayı, hayvanları, bitkileri çok seviyor. 

Puya Sevi MİMİROĞLU

"Sanat yolculuğum çocukluğumdan bu yana hep yoldaş oldu bana…" diyen Puya, 1991’de İstanbul’da doğdu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünü bitirdikten sonra bir yandan sanat tarihi ve resim alanında özel dersler alarak sanat yolculuğuna uzun bir süre devam etti. Bu sene de Güzel Sanatlar Fakültesi resim dalında ihtisası için hazırlanıyor. Bu süre zarfında bir yandan atölyesinde yağlı boya üzerine, nü çalışmaları ile beraber suluboya çalışmaları da yapıyor. Antik Yunan Tarihi ve Antik Yunan Yaşantısı ile ilgili Arkeolog Sayın Okan ÖZALP ile birlikte ortak bir çalışma yaparak ilk kişisel sergisini Datça’da açmayı planlıyor. 

Deniz Tumay GÜRYUVA

ODTÜ Temel İngilizce bölümünden emekli öğretim görevlisidir. İlgi alanı yağlı boya tablolar. Ressam Bünyamin Balamir'in resim yapabilme kabiliyetine büyük katkıları olduğunu ifade etmektedir. Resim, hayatında hobi olarak yer almaya devam ediyor.