Hatay’da Narenciye Hasadı Projesi

/ 27 Şubat 2024 / / yorumsuz

Derneğimizin Gençlik Komisyonu üyesi Betül Aşkın Hatay’da gönüllü olarak narenciye hasadı projesine katılım sağlayarak izlenimlerini bizimle paylaştı. Kendisini bu duyarlı çalışması için kutluyoruz. 

Hatay’da Narenciye Hasadı Projesi

Hatay’da meydana gelen deprem sonrasında yaşanan etkiler halen devam etmektedir. Bölgedeki narenciye çiftçileri, yaşanan depremin de etkisiyle narenciye hasadında da bir deprem yaşadıklarını dile getiriyorlar. Narenciyeleri işçi bulamadıkları veya satışını yapamadıkları için toplayamadıklarını ve toplanamayan narenciyelerin dalında zamanının geçmesine neden olduğunu söylüyorlar. Dalında kalan narenciyeler eğer toplanmazsa bir sonraki yıl çiçeklenmesini engellemekte ve yere düşen meyveler toprağı asitleyerek toprağın hastalanmasına neden olarak verimini düşürmektedir. Bu ağaçların yaşaması ve gelecek yıl ürün verebilmesi için portakal ve mandalina bahçelerindeki ürünlerin toplanması gerekmektedir. Çiftçilerin sesini duyan Gençlik ve Spor Bakanlığının başlatmış olduğu gönüllülük projesi ile narenciye hasadına katılım sağladım. Portakal ve mandalina bahçelerinde ağaçlardaki ve yere dökülen meyveler toplanarak uygun alanlara taşındı ve kompost üretimi için depolandı. Sağlam ürünler de toplanarak depremzedelere dağıtılmak üzere kasalandı. Ekipçe bahçelerin temizliği yapılarak toprağın nefes alması sağlandı.

Çiftçilerin yaşadıkları problemlerin depremden sonra artarak devam ettiğini söylediler. Mevsimlik işçilerin bu sene çalışmak için gelemediklerini, gelen işçilere de verecek ücretleri olmadığı için bahçelerinde işçi çalıştıramadıklarını, toplanan ürünlerini de satamadıklarını ifade ettiler. Bu sorun çiftçilerin yaşadıkları ekonomik zorlukların yanında doğa için de büyük tehlike oluşturmaktadır. Yere dökülen meyveler toprak için son derece tehlike taşımaktadır.

Hatay’ın Erzin ilçesinde gerçekleştirdiğimiz hasatta, bahçe sahipleri son derece memnun kaldıklarını kendileri bu durumun üstesinden gelemediklerini ve önümüzdeki sene için endişelendiklerini belirtmişlerdir. Gençlik Spor Bakanlığı’nın başlatmış olduğu bu projede 200’e yakın genç gönüllü ile yapmış olduğumuz bu çalışma son derece başarılı bir sonuç elde etmiştir. Doğa ve toprağın korunması için katkı sağladığım bu projenin daha fazla kişiye ulaşması için yaygın hale gelmesi depremzede çiftçilerin yaralarını saracaktır.

Yorum yaz