20 Mayıs DÜNYA ARI GÜNÜ

/ 20 Mayıs 2020 / / yorumsuz
20 Mayıs DÜNYA ARI GÜNÜ

Tozlaşma Ekosistemin En Önemli Döngülerinden Biridir

Bitkilerle başta arılar olmak üzere çoğunlukla böcekler arasında kurulmuş tozlaşma mekanizması gıdamızın ve biyolojik çeşitliliğimizin devamlılığı için vazgeçilmez bir döngüdür. İçinde aşk, güzel kokular ve yemekler, ilginç aldatmacalar barındıran bu ilişki bitkiler arasındaki genetik materyal transferinin en önemli aracıdır.

Çiçekler, böcekleri üzerlerine çekmek için bazen onların dişilerini taklit ederler, bazen güzel başdöndürücü, bazen de leş kokuları yayarlar, tatlı nektarlar ve ballar servis ederler. Hepsi polenlerini sarmalayıp başka çiçeklere taşıyacak böcekleri kendilerine çekebilme yarışından ibarettir. Bu döngü olmasa yiyeceğimiz tahıllar ve meyveler oluşamaz. Bu ortak çalışma sayesinde sağlıklı ve genetik yapısı güçlü bitkilere kavuşuruz.

Sanayileşme, şehirleşmeyle, tarımda kullanılan pestisitler (böcek ilaçları), manyetik alanlar, doğal çiçeklerin yok olmasıyla tozlaşmanın kahramanlarını kaybediyoruz.

Avatar photo

Doğa ve Sürdürülebilirlik Derneği kurucusu ve yönetim kurulu başkanıdır. 1994 yılında Çevre Bakanlığında Biyolog olarak göreve başladı. Meslek kariyeri boyunca çevre yönetimi ve doğa koruma konularında hem mesleğinde hem de gönüllü olarak çok sayıda proje, yayın ve kampanya çalışmalarına katıldı. 1999-2017 yılları arasında Türkiye Tabiatını Koruma Derneğinde gönüllü olarak aktif görevlerde bulundu, 2009-2017 tarihleri arasında Genel Başkan Yardımcılığı, aynı zamanda 2010-2018 yılları arasında Tabiat ve İnsan dergisi sorumlu yazı işleri müdürlüğü yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığında Su ve Toprak Kirliliği İzleme Şube Müdürlüğü görevinden Nisan 2023'de emekliye ayrıldı.

Yorum yaz