BÜYÜK ATLAYIŞ (Big Jump)

/ 23 Temmuz 2019 / / yorumsuz
BÜYÜK ATLAYIŞ (Big Jump)

2005 yılından bu yana Avrupa’nın birçok ülkesinde binlerce insan, Temmuz ayının 2’inci pazar günü aynı saatte nehirlere atlıyor.

Dünyada her yıl Temmuz ayının 2.pazar günü yapılan bu atlayışa Big Jump  (Büyük Atlayış) deniyor. Eylem insanları nehirlerle barıştırmayı, nehirlere dikkat çekmeyi hedefliyor.

Arda Nehri, Bulgaristan

Ülkemizde  2011 yılından bu yana, “Büyük Atlama” olarak adlandırdığımız bu etkinlikte  Türkiye’nin birçok noktasında, Avrupa ülkeleri ile aynı saatte nehirlere, göllere ve denizlere atlıyorlar.  Trakya Hariç.. Biz atlamıyoruz. Atlayamıyoruz.

Tek akarsuyumuz ERGENE. Çünkü su değil sıvı akıyor. Hem de “Niteliği Belirsiz Sıvı”

Her yıl yapılan bu etkinliğe  bizlerde “Nehirlere AtlamaMA”  olarak katılıyoruz.

Trakya’nın tek akarsuyu ERGENE zehir akıyor. Bunu defalarca dile getirdik.  Trakya da başka hiç mi akarsu yok diyeceksiniz.. ? YOK..  3 Dağı,  3 Denizi, 3 İli  olan Trakya’da nehir 1 taneydi. Artık su değil sıvı akıyor..

14 Temmuz 2019 günü  Ergene kıyısına yine gittik. Ne yazık ki yine kötü bir koku, simsiyah bir sıvı köpük köpük akıyor.

Ergene nehrinden sonra, nehire akan, nehri besleyen  dereler de can çekişiyor. Bir taraftan sanayi tesislerince kirletilirken, diğer taraftan her yerde mantar gibi biten endüstriyel hayvancılık tesislerinden çıkan atıklarda dereleri kirletip, göletleri ise atık havuzuna çeviriyor.  Etkin adli ve idari tedbirler fakatsız, amasız, ancaksız  acilen uygulanmazsa  çok yakında dereler ve göllerimizde Ergene gibi hazin sonu yaşayacaklar. ERGENE’ye akan derelerin içinde ve  çevresinde yaşayanların gelecekleri de Ergenenin rengi gibi. Kap kara.

Sözün değil, suyun bittiği noktadayız.

 Oysa 1960 lı yıllarda derelerimiz türkülere konu olmuş,  Türküler yakılmıştı.  Türkan Ebcioğlu-Muzaffer Sarısözen  tarafından derlenen  “Dere Geliyor Dere, kumunu sere sere”   Lüleburgaz türküsü dür.  1970 ve 1980  lı yıllardan sonra derelerden kum değil, zehir gelmeye başladı.

 Var olan temiz su kaynakları ise, günlük çıkarlar uğruna yok edilirken, ticarileşirken, temiz suya erişim her geçen gün biraz daha zorlaşırken   gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya kalmayacak..

Avatar photo

Derneğimizin üyesidir. Kırklareli Doğa ve Kültür Derneği (DOKU) Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Trakya Platformu Kırklareli Dönem Sözcüsü olarak görev yapmaktadır.

Yorum yaz