DODO: YABAN HAYATINI ÖĞRENİYORUM

/ 1 Mart 2020 / / 1 Yorum
DODO: YABAN HAYATINI ÖĞRENİYORUM

Doğa Dostu Çocuk Programı (DODO) derneğimizin 5-12 yaş arası çocukların etkinlikler ve oyunlar yoluyla doğa ve çevre korumaya aktif katılımını sağlamaktır. Programın kısa ismi DODO aynı zamanda geçmişte nesli insanlar tarafından yok edilmiş çevre koruma sembolü bir kuşun adıdır. DODO programı kapsamında derneğimizce düzenlenen etkinliklere aktif katılım sağlayan ve çevre dostu uygulamaları hayata geçiren çocuklar bireysel, sınıf veya okul olarak sertifika verilerek ödüllendirilmektedir.

Etkinlik Adı : Yaban Hayatını Öğreniyoruz

Yaş: 05-07

Planlanan tarih : 03 Mart 2020 (Dünya Yaban Hayatı Günü)

Tema : 3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü 2020 teması “Yeryüzündeki bütün yaşamı sürdürmek” olarak belirlenmiştir.

Okul : Ankara Gölbaşı Zehra Gökçe Anaokulu

Saat : 15:00-16:30

Açıklama: Okulumuzda eğitim gören 6 yaş grubu 30 öğrencilerimizle yaban hayatı konusunda farkındalık geliştirici Birleşmiş Milletler YUNGA Programından uygun oyun ve aktiviteler öğretmenlerimizle birlikte oynanacaktır. Ayrıca okul bahçesine 1 adet hatıra ıhlamur fidanı dikimi yapılacaktır.

ETKİNLİK PROGRAMI

  • Sınıfımızın maskotu

Her sınıf nesli tehlikede olan bir yaban hayvanı türümüzü seçerek onunla ilgili resim  köşesi hazırlayacak. Nerede yaşar? Ne yer? Bu türle ilgili karikatür var mı? Bir çizgi film ya da film karakteri mi? Hakkındaki bilgiler resimlerle köşe yapılacak. Etkinlik günü bir öğrenci sınıfa anlatacak.

  • Ekosistemler ve içindeki yaban hayatı

Boyama kağıtları 6 gruba ayrılacak çocuklara dağıtılır, her biri bir renk seçerek resmi birlikte boyayacaklar. Daha sonra her grupla resim hakkında soru-cevap çalışması yapılır.

  • Ben hangi yaban hayvanıyım?

Öğrencilerin arkasına oldukları bir yaban hayvanı türü yapıştırılır karşılıklı birbirlerine evet-hayır sorusu sorarak hangi hayvan olduğunu bulma oyunu oynanır.

  • Kart eşleştirme

Yaban hayvanları ve yaşadıkları habitatlar öğrencilere karışık dağıtılarak eşleştirme yapmaları istenir.

  • Okul bahçesine fidan dikimi

Öğrencilerle ıhlamur fidanı dikilir ve fidanın yıllık büyüme resimlerinin asılacağı fidan kartı okula asılır.

Bu etkinliğin materyallerini bilgi@dosder.org.tr e-posta adresimizden isteyebilirsiniz.

Yorum yaz

DODO: YABAN HAYATINI ÖĞRENİYORUM (1 Yorum)

  1. ÇOK GÜZEL BİR ETKİNLİK ÇOCUKLARIMIZ YABAN HAYATTAKİ HAYVANLARI ÖĞRENEREK SANIRIM KORKULARINI GİDERECEK VE SEVECEKLER . AYRICA BU ETKİNLİĞİ AĞAÇLARI VE FAYDALARINI ÖĞRET MEK İÇİN DE YAPILABİLECEĞİ DÜŞÜNCESİNDEYİM KOLAYLIKLAR DİLİYORUM.SEVGİLERİMLE