DOĞANIN SESİ DERGİSİ 5. SAYIMIZ YAYINLANDI

/ 26 Kasım 2020 / / 1 Yorum
DOĞANIN SESİ DERGİSİ 5. SAYIMIZ YAYINLANDI

Değerli okuyucularımız,
Dergimizin üçüncü yılında sizlerle tekrar buluşabilmenin memnuniyeti içerisindeyiz. Dergimiz, değerli yazarlarımız ve kurullarımızın katkılarıyla, doğa koruma ve çevre yönetimi konusunda yürütülen bilimsel çalışmaların bulgularının ve sonuçlarının sivil topluma ulaştırılmasında rol üstlenmektedir. Her gün artan makale okunma ve indirilme oranlarımız bize dergimizin yayın hayatına devam etmesinin önemini göstermektedir.

Her sayımızda sizlerde Derneğimizin çalışmalarını da paylaşıyorduk. Ancak bu yıl Covid-19 salgını nedeniyle mart ayında Dünya Orman Günü fidan dikimi etkinliğimizi iptal etmek ve ilk kez diğer uluslararası çevre günlerini sahada olamadan kutlamak zorunda kaldık. Bununla birlikte salgın sürecinde herkes gibi dijital ortam ve araçlarla sizlerle buluşmaya devam ediyoruz.

Bu yıl 4 Ocak’ta kuruluşumuzun 2’inci yaşını kutladık, 15 Şubat’ta ise üyelerimizle dernek çalışmaları değerlendirme toplantısında bir araya geldik. Kars Valiliği koordinesinde Sarıkamış Kaymakamlığınca yürütülen 3-5 Ocak tarihleri arasında 90 bin askerimizin donarak şehit düştüğü Sarıkamış Harekâtı’nın 105. yılı anma etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen “Türkiye Şehitleriyle Yürüyor” anma etkinliğine Derneğimizin Yalova ve İstanbul temsilcilerimizin koordinasyonu ile katılım sağladık. 3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü, Çanakkale Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Deniz Elçileri Topluluğu ile birlikte günün “Yeryüzündeki bütün yaşamı sürdürmek” temasına uygun olarak denizlerimizdeki nesli tehdit altındaki türlerin tanıtılması amacıyla poster sergisi düzenledik. Yine aynı gün Doğa Dostu Çocuk Programı kapsamında Ankara Gölbaşı Zehra Gökçe Anaokulunda çocuklara yönelik “Yaban Hayatını Öğreniyorum” etkinliğini gerçekleştirdik.

Salgın nedeniyle kısıtlanan toplantı ve alan çalışmalarımızı erteleyerek faaliyetlerimizi daha çok web sitemiz ve sosyal medya kanallarımız aracılığıyla sürdürmeye ağırlık verdik. Bu kapsamda bilim danışmanlarımızla yeni bir doğanın sesi söyleşi programı başlattık. Programlarımızı derneğimizin “youtube” kanalından ve web sitemizden izleyebilirsiniz. Doğa fotoğrafçılarımızın dijital fotoğraf galerileri ile doğamızın eşsiz güzelliklerinin tanıtılmasına da devam ediyoruz.

5 Haziran Dünya Çevre Gününde; uzun yıllar tarihe tanıklık etmiş olan ağaçlar zor günlerde bizlere geleceğe dair mücadele ve yaşama tutunma umudu verirler. Ekosistemlerimizin tahribi sonucunda dünyada meydana gelen salgın hastalıklara karşı da tıpkı ağaçlar gibi mücadele ederek yaşama tutunmalıyız diyerek bu yıl doğa dostlarıyla birlikte “2020 Yılının En Sevilen Ağacı”nı belirledik. Elektronik oylamada hikayesiyle ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ağaç kesilmeyecek, bina kaydırılacak.” tarihi sözüyle topluma ağaç sevgisi ve çevre bilinci dersinin en güzel örneğinin sembolü “Köşk Yürüten Çınar Ağacı (Platanus orientalis)” birinciliği aldı. Hikayeleri ve muhteşem güzellikleriyle yarışmamıza dahil ettiğimiz 8 ağacımız katılımcı 224 doğa severin elektronik oylarıyla “2020 Yılının En Sevilen Ağacı” sıralamasına katıldı. Bütün ağaçlar özeldir ve sevgiyi hak ederler. Yarışmamızı ağaçlarımızı tanıtmak, onlara olan ilgimizi ve merakımızı uyandırmak için düzenlediğimizi belirterek “2021 Yılının En Sevilen Ağacı” için adayları ve hikayelerini bekliyoruz.

Covid-19 salgını çevresel sorunların büyük bir ikazıdır. İnsanın neden olduğu çevresel sorunların sonuçları olan iklim değişikliği ve biyolojik çeşitliliğin kaybı daha fazla insanı tehdit eden felaketlere dönüşebilir. Bilim bizi bu konuda uyarmakta, uyum göstermemiz ve şiddeti azaltmamız için büyük bir değişimi de çıkış yolu olarak göstermektedir. Bu değişimin doğayla bütünleşmek, üretim ve tüketim anlayışımızı değiştirmek ve yerel üretimleri desteklemek olarak toplumsal bir kararlılığı gerektirdiği görülmektedir.

Sağlıklı günlerde tekrar bir araya gelebilmek ve doğayla bütünleşen bir değişime ışık tutacak projelerimizi ve faaliyetlerimizi doğa dostlarımızla birlikte hayata geçirebilmek dileğiyle…

Serap KANTARLI
Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

Avatar photo

Doğa ve Sürdürülebilirlik Derneği kurucusu ve yönetim kurulu başkanıdır. 1994 yılında Çevre Bakanlığında Biyolog olarak göreve başladı. Meslek kariyeri boyunca çevre yönetimi ve doğa koruma konularında hem mesleğinde hem de gönüllü olarak çok sayıda proje, yayın ve kampanya çalışmalarına katıldı. 1999-2017 yılları arasında Türkiye Tabiatını Koruma Derneğinde gönüllü olarak aktif görevlerde bulundu, 2009-2017 tarihleri arasında Genel Başkan Yardımcılığı, aynı zamanda 2010-2018 yılları arasında Tabiat ve İnsan dergisi sorumlu yazı işleri müdürlüğü yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığında Su ve Toprak Kirliliği İzleme Şube Müdürlüğü görevinden Nisan 2023'de emekliye ayrıldı.

Yorum yaz

DOĞANIN SESİ DERGİSİ 5. SAYIMIZ YAYINLANDI (1 Yorum)