8 Haziran Dünya Okyanuslar Günü

/ 8 Haziran 2018 / / yorumsuz
8 Haziran Dünya Okyanuslar Günü

Okyanuslar gezegenin yüzde 71’ini kaplar, yeryüzündeki hayatın yüzde 80’ini barındırır ve tüm suyun yüzde 96’sını oluşturur.

Okyanuslar, insan kaynaklı karbon emisyonlarının yaklaşık yüzde 25’ini emer. Karbon dioksit deniz suyunda çözündüğü zaman, suların asitlenmesine neden olan karbonik asit oluşturur.

Yükselen deniz sıcaklıklarının 2050 yılına kadar balık türlerini %40 oranında etkilemesi bekleniyor.

Okyanuslarda 2050 yılına gelindiğinde balıktan çok plastik görülebilir.

Balık stoklarının neredeyse yüzde 90’ı aşırı derecede ya da tamamen sömürülmektedir.

Aşırı avlanma, azalan balık miktarını bulmak ve yakalamak için fazladan çaba gerektirdiğinden, kayıplar yılda 80 milyar dolardan fazla maliyete neden olmaktadır.

Dünyanın 4.6 milyon balıkçı teknesinin yüzde 90’ı Asya ve Afrika’dadır. Çoğu küçük veya orta ölçekli teknelerdir, sadece 64.000’den fazla tekne 24 metre uzunluğundadır.

Balık dünya genelinde insanlar tarafından tüketilen tüm proteinin yüzde 6.7’sini oluşturur ve zengin omega-3 yağ asitleri, vitaminler, kalsiyum, çinko ve demir kaynağıdır.

Dünyada yaklaşık 57 milyon insan balıkçılık veya su ürünleri yetiştiriciliği yapmaktadır.

Avrupa Birliği en büyük ithalatçı iken Çin, dünyanın en büyük balık üreticisi ve ihracatçısıdır.

Son yıllarda küresel su ürünleri yetiştiriciliği sektörü büyük bir gelişme atağı yaptı. 1990’ların başlarında yaklaşık 20 ton olan balık üretimi, 2014 yılında yaklaşık 160 milyar dolar değerinde 74 milyon ton balık üretimine ulaştı.

Yorum yaz