Mavi evde bu ayın konusu: Mikroplastik İplikler

/ 11 Temmuz 2018 / / yorumsuz
Mavi evde bu ayın konusu: Mikroplastik İplikler

Dünyada giysilerimizde ve ev tekstilinde kullanılan kumaşlar %60 oranında sentetik (naylon, polyester, akrilik vb) ipliklerden üretilmektedir. Bu oran her geçen gün artmaktadır. Ancak bu kumaşlardan kaynaklanan çok önemli bir çevre sorunu dünyamızı ve insan sağlığını çok ciddi tehdit etmektedir.  Sentetik kumaşlar yıkandığında bunlardan kopan mikroplastik iplik parçaları kanalizasyonlara oradan da nehirlere, göllere ve denizlere karışmaktadır. Bu iplik parçacıklarının sayısı çok fazla artmıştır. Bir araştırmada sadece bir polar ceketten bir yıkmada 250.000 mikrosplastik iplik parçasının atıldığı tespit edilmiştir. Doğal ipliklere nazaran bu iplikler doğada uzun yıllar kalabilmekte ve canlılara zarar vermektedir. Nehirler ve göllere karışan mikroplastik iplik parçaları içme sularımızı kirletmektedir.  En son yapılan dünya çapında bir araştırmada örnek toplanan musluk sularının %83’ünde mikroplastik iplikler bulunmuştur. Mikroplastik iplikler sulardaki zehirli kimyasalları da emerek çok daha tehlikeli bir hale dönüşmektedir. Planktonlar, karidesler, midyeler gibi küçük deniz canlıları mikroplastik iplikleri yemektedir. Daha sonra bunlarla beslenen deniz ürünleri ve balıklarla birlikte de artık sofralarımıza kadar gelmektedir.

Mavi evde mikroplastik iplikleri azaltmak için yapılacaklar

♦ Giysilerimizde veya ev tekstilinde kumaşlara dikkat etmeliyiz. Öncelikle pamuklu, keten ve yün gibi doğal ipliklerden üretilen kumaşlardan yana tercih kullanmalıyız.

♦ Doğal kumaşlar pahalı olabilir, indirimleri bekleyebilir ve daha az ama daha kaliteli kumaşları tercih edebiliriz. Doğal ürünlere karşı artan talep bu ürünlerin pazarda ucuzlamasına destek olur.

♦ Kumaşların etiketlerini mutlaka kontrol etmeli, %100 doğal iplikten olmaması halinde sentetik iplik (polyester, akrilik, naylon, lycra, elyaf gibi)  oranına bakmalı bunların içerisinde en az sentetik oranı olanları satın almalıyız.

♦ Özellikle iç giyim eşyaları, havlular, nevresimler genellikle çok sıcak suyla yıkandığından bunların %100 pamuk olanlarını almalıyız. Çünkü sıcak suyla yıkama daha fazla sentetik iplik kopmasına neden olmaktadır.

♦ Ayrıca sentetik iplikler koparak havaya da karıştığından bu partikülleri solumamak için nevresim, havlu ve halı gibi toz üreten ürünlerimizin pamuk, yün, keten, bambu gibi doğal ipliklerden dokunması çok önemlidir. Bunların sentetik olanları ayrıca astım, bronşit gibi solunum rahatsızlıklarına da neden olabilirler.

♦ Sentetik içerikli kumaşları düşük ısıda ve sabunla yıkamalıyız. Mikroplastik iplikler sıcak suda ve deterjanla daha hızlı kopmaktadır.

Mavi ev için bize katılın siz de aldığınız önlemleri ve yeni bilgileri yorumlara ekleyerek burada paylaşmamıza katkıda bulunun. Unutmayın birlikte çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz.

Benzer Konular

Yorum yaz