ORMAN YANGINLARI İÇİN ÜLKEMİZE BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN

/ 8 Ağustos 2021 / / yorumsuz
ORMAN YANGINLARI İÇİN ÜLKEMİZE BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN

Akdeniz biyocoğrafik bölgesinde yer alan ve çok değerli biyolojik zenginliklerimizden Kızılçam ormanlarımızı büyük yangınlar sonucunda kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Ormanlarımızla birlikte biliyoruz ki içerisinde birbirine güçlü bir zincirin halkaları gibi bağlı orman ekosistemini meydana getiren milyarlarca yaşam formunu da kaybettik.

Orman demek soluduğumuz hava, içtiğimiz su, ruhsal ve beden sağlığımız ve çeşit çeşit geçim kaynaklarımız demektir. Yörenin bütün tarihler boyunca kültürel ve yaşam tarzı bu ormanlarımızla birlikte şekillendi, gelişti ve günümüz kadar geldi. Verimli topraklar bu ormanlar sayesinde güçlü yağmurlara ve rüzgara dayanabildi.

Her şeye rağmen bu büyük afetten sonra bile genlerine milyonlarca yılda kodlanmış, doğamıza bahşedilmiş yaratıcının yaşatma ve var etme gücüne güveniyor ve inanıyoruz. Bizlere düşen iklim krizinin farkında ve sorumluluğunda olan bir nesil olarak bilimin ışığında yangınlara müdahale ve mücadele gücümüzü artırmak, ekosistemlerin onarılması anlayışına sahip çıkarak doğru uygulamalarla doğamızın kendini iyileştirmesine yardım etmek ve izin vermektir. Yangında canları pahasına büyük mücadele veren başta ormancılık teşkilatı olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyor, vefat edenlere Allah’tan rahmet, zarar görenlere büyük geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

DOSDER Ailesi

Yorum yaz