22 Mayıs ULUSLARARASI BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK GÜNÜ

/ 22 Mayıs 2020 / / yorumsuz
22 Mayıs ULUSLARARASI BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK GÜNÜ

Biyolojik çeşitlilik mikroorganizmalardan, bitkilere, hayvanlara ve insanlara kadar yeryüzünde yaşayan bütün yaşam formlarının bunların arasındaki ilişkilerin bütünüdür. Biyolojik çeşitlilik genetik çeşitlilik, türlerin çeşitliliği ve ekosistemlerin çeşitliliği için kullanılır. Hatta son yıllarda buna kültürel çeşitlilik de eklenmiştir. Genler her canlının özelliklerini belirleyen şifreleridir. Bu şifreler ne kadar çeşitli olursa doğada o kadar güçlü ve sağlıklı türler meydana gelir. Bugün karşı karşıya kaldığımız Covid-19 salgını ve başka salgınlar biyolojik çeşitliliğin insan faaliyetleri nedeniyle yok olmasının sonuçlarıdır. İklim değişikliği ile birlikte biyolojik çeşitliliğin kaybı dünyada çok daha kritik sorunlar yaratmaktadır. Salgın hastalıklarda artışın yanı sıra istilacı türlerin de yayılması ekosistemlerimizde çöküşe neden olabilecektir.

Covid-19’dan doğru dersler çıkarılabilirse doğayı ve biyolojik çeşitliliği korumanın gelecekte karşılaşılacak büyük krizlerle mücadele etme maliyetinden çok daha düşük maliyetli olacağı ve adil büyümeyi sağlayacağı açıktır. Bütün çözümler doğamızda mevcuttur. Kaybetmediğimiz sürece…

Avatar photo

Doğa ve Sürdürülebilirlik Derneği kurucusu ve yönetim kurulu başkanıdır. 1994 yılında Çevre Bakanlığında Biyolog olarak göreve başladı. Meslek kariyeri boyunca çevre yönetimi ve doğa koruma konularında hem mesleğinde hem de gönüllü olarak çok sayıda proje, yayın ve kampanya çalışmalarına katıldı. 1999-2017 yılları arasında Türkiye Tabiatını Koruma Derneğinde gönüllü olarak aktif görevlerde bulundu, 2009-2017 tarihleri arasında Genel Başkan Yardımcılığı, aynı zamanda 2010-2018 yılları arasında Tabiat ve İnsan dergisi sorumlu yazı işleri müdürlüğü yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığında Su ve Toprak Kirliliği İzleme Şube Müdürlüğü görevinden Nisan 2023'de emekliye ayrıldı.

Yorum yaz