AKDENİZ’İ TEMİZLEYELİM 2022 KAMPANYASINDA BİZ DE VARIZ

/ 12 Mayıs 2022 / / yorumsuz
AKDENİZ’İ TEMİZLEYELİM 2022 KAMPANYASINDA BİZ DE VARIZ

Akdeniz muhteşem güzellikleri ile eşsiz bir kültürel mirası ve olağanüstü biyolojik çeşitliliği barındırır.

Bugüne kadar birçok çalışma, Akdeniz’in kirlenmesinin son derece ciddi sorun ve plastik atıkların etkisinin kritik olduğunu, bunun çevresel, ekonomik, sağlık ve estetik sorunlar oluşturduğunu göstermiştir. Ancak tüm çabalara rağmen, sahillerde bulduğumuz ve bulmaya devam ettiğimiz plastik, toplam deniz plastik çöpünün sadece %5’i, kalan %95’i ise deniz tabanında bulunuyor.

Bu büyük soruna çözüm üretmek amacıyla, Eni CBC Med Programı tarafından finanse edilen COMMON (Coastal Management and Monitoring Network for tackling marine litter in Mediterranean sea-Akdeniz’de Deniz Çöpüyle Mücadele İçin Kıyı Yönetimi ve İzleme Ağı) Avrupa projesi tarafından üçüncü yıl için desteklenen Akdeniz’i Temizleyelim Kampanyası, Akdeniz ülkelerini bir araya getirmektedir.

Cezayir’den Fransa’ya, Yunanistan’dan Malta’ya, Portekiz’den Filistin’e kadar farklı kültürlerden insanlar, çanta ve eldivenlerle donanmış binlerce gönüllü, kumsalları ve doğal alanları temizlemek için bir araya gelmekte ve daha temiz bir deniz için mücadele temektedir. Kampanya, dernekleri, üniversiteleri, belediyeleri, kamu kurumlarını, okulları ve vatandaşları katacak bir seferberlik hareketi olarak  hafta sonu için 13 Mayıs’ta geri dönüyor.

Kampanya, son üç yılda 20 Akdeniz ülkesinden 150’den fazla kuruluş ve çevresinden 6.000 gönüllüyü bir araya getirmeyi başardı.

Bu yıl, 17 ülkeden 93 kuruluş kampanyaya katılmaktadır: İtalya, Fransa, İspanya, Cezayir, Lübnan, Tunus, Mısır, Hırvatistan, Kıbrıs, Fas, Malta, Türkiye, Libya, Yunanistan, İsrail, Portekiz ve Ürdün. Kampanya, atıkların fiziksel olarak uzaklaştırılmasına ek olarak toplumu bilinçlendirmeyi, daha temiz sahiller, kıyılar ve resifleri restore etmeyi ve Akdeniz kıyılarının sağlığını izlemeyi amaçlamaktadır.

Deniz çöpü sorunu endişe verici düzeyde artmaktadır. Her yıl, % 80’den fazlası plastik olan 8 tondan fazla atık Akdeniz’e ulaşmaktadır: şişe kapaklarından oyuncaklara, pamuklu çubuklardan çantalara kadar… Karada insan faaliyetleri ve kötü atık yönetimi, artık çoğu kişinin bildiği gibi, atığın ana nedenleri arasındadır.

Mikroplastik kirliliğiyle ilgili 2022 tarihli bir araştırmaya göre , Akdeniz, birkaç çıkışa sahip canlı bir kıyı şeridi ile çevrili yarı kapalı bir denizden beklendiği gibi, dünya çapında en yüksek plastik kirliliği düzeylerinden birine sahip bir deniz ortamıdır. Bu bağlamda, yakın zamanda Akdeniz’in her yıl 150 ila 610 bin ton (ortalama 229 bin ton) arasında plastik aldığı ve bunların % 94’ünün mikroplastik döküntü ve % 6’sının mikroplastik olduğu tahmin edilmektedir.

Deniz çöpü izleme, Clean Up the Med’in önemli bir aracıdır. Bu nedenle, plastik atıkların kıyılardaki yayılma düzeyini anlamak için etkinliğe dahil olan tüm derneklerin katkısına çağrıda bulunulmaktadır. Bu, plastik kirliliğinin etkisini azaltmak için ortak politikaları ele almak için çok önemlidir. Akdeniz kıyı şeridini temizlemek hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Biz de bu yıl Derneğimizin Gençlik Komisyonu ile Akdeniz’i Temizleyelim Kampanyasına katılım sağlıyoruz. Arkadaşlarımız 4 kumsalda plastik atıkların miktarını tespit etmek ve Akdeniz’in kirlilik haritasına katkı yapmak için veri topladılar. Şimdi de 15 Mayıs 2022 tarihinde Tekirdağ Değirmenaltı Kumsalı ve Antalya Konya Altı Kumsalında sahil temizliği ve farkındalık çalışması yapacaklar.

Ayrıntılı bilgi:
E.Nida BÜYÜKYANBOLU, Genel Sekreter Yardımcısı
nida.buyukyanbolu@dosder.org.tr 

AKDENİZ’İ TEMİZLEYELİM KAMPANYASI 2022 PROGRAMI

Tarih: 15 Mayıs 2022 Saat: 11.00

Tekirdağ Değirmenaltı Sahili
Tekirdağ DOSDER Gençlik Komisyonu Üyeleri
Koordinatör: Nilsu DEĞİRMENCİ

Antalya Konyaaltı Sahili
Seçkin Kurs Merkezi Öğrencileri
Koordinatör: Gülsen ALTINBİLEK

Yorum yaz