Akdeniz’i Temizleyelim Kampanyası 2023 Etkinliği Düzenlendi

/ 15 Mayıs 2023 / / yorumsuz
Akdeniz’i Temizleyelim Kampanyası 2023 Etkinliği Düzenlendi

Her yıl Mayıs ayında düzenlenen ve dernek olarak destek verdiğimiz Akdeniz’i Temizleyelim Kampanyası ile Cezayir’den Fransa’ya, Yunanistan’dan Malta’ya, Portekiz’den Filistin’e kadar farklı kültürlerden insanlar, çanta ve eldivenlerle donanmış binlerce gönüllü, kumsalları ve doğal alanları temizlemek için bir araya gelmekte ve daha temiz bir deniz için mücadele etmektedir. Kampanya, dernekleri, üniversiteleri, belediyeleri, kamu kurumlarını, okulları ve vatandaşları katacak bir seferberlik hareketi olarak çalışmaktadır. Kampanya, son üç yılda 20 Akdeniz ülkesinden 150’den fazla kuruluş ve çevresinden 6.000 gönüllüyü bir araya getirmeyi başarmıştır. Kampanya, atıkların fiziksel olarak uzaklaştırılmasına ek olarak toplumu bilinçlendirmeyi, daha temiz sahiller, kıyılar ve resifleri restore etmeyi ve Akdeniz kıyılarının sağlığını izlemeyi amaçlamaktadır.

Deniz çöpü sorunu endişe verici düzeyde artmaktadır. Her yıl, %80’den fazlası plastik olan 8 tondan fazla atık Akdeniz’e ulaşmaktadır: şişe kapaklarından oyuncaklara, pamuklu çubuklardan çantalara kadar… Karada insan faaliyetleri ve kötü atık yönetimi, artık çoğu kişinin bildiği gibi, atığın ana nedenleri arasındadır. Tek kullanımlık plastikler en önemli plastik atık miktarını oluşturmaktadır.

Bu yıl eğitim koordinatörümüzün koordinasyonu ile Antalya’da Özel Lara Onadım Eğitim Bilimleri Ortaokulu öğrencileri 12 Mayıs’ta Lara plajında; gençlik komisyonu Tekirdağ ekibi 13 Mayıs’ta Değirmenaltı plajında ve gençlik komisyonu üyemiz Balıkesir’de çocuklarla Akçay plajında temizlik çalışması yaparak kampanyaya katılım sağladı. Etkinlik koordinasyonu için üyelerimiz Alparslan Taptık, Ayşenur Akgün ve Gülsen Altınbilek’e teşekkür ederiz.

 

 

Yorum yaz