Daha Temiz Bir Akdeniz İçin Mücadeleye Katılmak

/ 15 Mayıs 2024 / / yorumsuz
Daha Temiz Bir Akdeniz İçin Mücadeleye Katılmak

Clean Up the Med kampanyası, Akdeniz’deki deniz çöpü kirliliğiyle mücadele etmek amacıyla Legambiente tarafından koordine edilen ve 22 Akdeniz ülkesinden gönüllüleri deniz çöpü sorununu koordineli ve etkili bir şekilde ele almak üzere bir araya getiren hayati öneme sahip uluslararası bir çabadır. 1993’teki başlangıcından bu yana Clean Up the Med, İtalya’dan Libya’ya ve ötesine kadar Akdeniz havzasındaki gönüllüleri bir araya getirmiştir.

Bu inanılmaz hareketten ilham alarak biz de kampanyaya destek sağlıyoruz. Bu sene etkinliğe 12 Mayıs 2024 tarihinde Darıca sahilinden katılım sağladım ve 4 kg atık topladım. Her ne kadar 4 kg atık küçük bir katkı olarak görünse de, binlerce adanmış gönüllü ile çarpıldığında önemli bir etki yaratıyor. Bu, çevremizi koruma konusunda sahip olduğumuz kolektif gücün bir kanıtıdır. Güçlerimizi birleştirerek plastik kirliliğini önemli ölçüde azaltabilir ve Akdeniz ekosisteminin sağlığını koruyabiliriz.

Temizliğin Ötesinde: Farkındalığı Artırmak ve Değişimi Teşvik Etmek

Çabalarımız sadece sahillerimizden ve su yollarımızdan atık toplamanın ötesine geçmektedir. Deniz çöpünün temel nedenlerini ele almanın, farkındalığı artırmayı ve sürdürülebilir uygulamaları teşvik etmeyi içeren çok yönlü bir yaklaşım gerektirdiğinin farkındayız.

Akdeniz plastik kirliliği nedeniyle önemli bir tehditle karşı karşıya. Plastik Okyanuslar Vakfı, her yıl Akdeniz’e 229.000 ton plastik atık girdiğini tahmin ediyor. Bu plastik okyanusta birikerek deniz yaşamına zarar veriyor, ekosistemleri bozuyor ve hatta insanlar için potansiyel sağlık riskleri oluşturuyor.

Temizlik çalışmalarına katılarak ve Legambiente gibi kuruluşları destekleyerek daha temiz bir Akdeniz’e katkıda bulunabiliriz. Sahillerimizden ve su yollarımızdan kaldırılan her plastik parçası, daha sağlıklı bir okyanusa doğru atılan bir adımdır.

Denizlerimizi plastikten arındıralım!

E. Nida Büyükyanbolu
Akdeniz’i Temizleyelim Kampanyası Koordinatörü

Yorum yaz