HATAY DAĞ CEYLANI ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

/ 5 Haziran 2021 / / yorumsuz
HATAY DAĞ CEYLANI ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

2017 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Hatay Dağ Ceylanı (Gazella gazella) Tür Eylem Planı hazırlatılmıştır. Bu çalışmada türün yayılış alanının yaklaşık 135 km2 kadar olduğu belirlenmiştir.

Bu çalışmaların sonuçlarına dayanılarak 25.12.2019 tarih ve 30989 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 24.12.2019 tarih ve 1885 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile yaklaşık 133 km2’lik bir alan Hatay Dağ Ceylanı Yaban Hayatını Geliştirme Sahası (YHGS) olarak ilan edilmiştir. 2020 yılı içinde de alanın Yönetim Planı hazırlanmıştır.

Ancak 05 Haziran 2021 tarih ve 31502 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile yaklaşık 8 km2’lik bir alan YHGS’nın dışına çıkarılmıştır.

YHGS Alanının sınırlarının belirlenmesi bilimsel verilere dayanıyordu, ancak alanın sınırının daraltılması herhangi bir gerekçeye dayandırılmadı. YHGS sahası dışına çıkarılan alanın uydu görüntüsüne bakılınca nedeninin taş ocağı olduğu çok açık.

Çok yazık, türün nesli tehlikede (IUCN-EN) ve Türkiye’de yaşadığı tek alan burası. Buradaki popülasyon türün dünyada birey sayısı artan tek popülasyon. Taş ise her yerde. Bu adar değerli bir tür taşa feda edilir mi?

YHGS alanından çıkarılan bölge ayrıca Bozkır ötleğeninin ürediği önemli bir alan ve Türkiye’deki yegane kışlama alanı.

YHGS ilan edilirken yoğun bilimsel çalışmalar yapıldı. Alan daraltılırken ise hiç bir bilimsel çalışma yapılmadı ve görüş alınmadı. Dağ ceylanının bölgedeki sayısı artıyor ve bundan sonra daha da geniş yaşama alanlarına ihtiyacı olacaktır, yapılması gereken şey yaşama alanını daraltmak değil, genişletmeye çalışmaktır. Türün birey sayısı 2012 yılında 295 iken 2020 sonunda sayıları 1.141’e yükselmiştir.

Bu alan ayrıca Çizgili sırtlan, Uzunkulaklı çöl kirpisi, Kayalık gerbili, Saz kedisi, Kuyruksüren, Oklu kirpi gibi oldukça nedir türlerin de yaşama alanıdır. Bu kadar mutlaka gözden geçirilmeli, yeniden değerlendirilmeli ve alanın sınırları tekrar eski haline getirilmelidir.

Avatar photo

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi. Hatay Tabiatı Koruma Derneği Bilimsel Danışma Kurulu Üyesidir.

Yorum yaz